girl zimní.gif

Dobrou pohodu na webu o zdraví a elánu:  

 

VYCHYTÁVKY NA BOLÍSTKY

bol2.jpg
 

♥  Pár tipů na bolístky z mé sbírky, človíčci, snad jsou zajímavé a užitečné. Najdete vychytávku pro tu svou? .

girl zimní.gif

Diabetes 2. typu

nohy v poho1.jpg
zel zimní pozadí.jpg
uživej si vánoc.gif
vva1.png

 

Vánoční zásady pro diabetiky

 

Jak zvládnout vánoční jídelníček bez obav z následků a přitom si svátky užít?

1. Jídlem si neubližujte

 • Nepřejídejte se. Vychutnejte si svou porci a u jídla nespěchejte. Požitek z jídla neroste s jeho množstvím.
 • Nemějte vánoční dobroty stále na očích, čím větší překážku k dosažení cukroví musíte překonat (cukroví ve sklepě), tím méně ho sníte.
 • Pozor na návštěvy, nemusíte sníst vše, co vám bude nabídnuto, naučte se asertivně odmítat.

2. Posviťte si na tuky

 • Místo máslových krémů používejte krémy pudinkové, tvarohové, využívejte želatinu nebo nízkotučné krémy či rostlinné tuky.
 • Uberte z receptu část tuku (třetinu) a nahraďte ho mlékem, jogurtem či kefírem.
 • Plechy nevymazávejte, využijte pečící folie.
 • Polevu na cukroví si připravte sami z kvalitní čokolády s vyšším obsahem kakaa. Při nákupu čokolády hledejte název „čokoláda“ na obale, dejte si pozor na méně kvalitní náhražky čokolády, ve kterých je část kakaového másla nahrazena palmovým nebo kokosovým tukem s obsahem méně vhodných nasycených mastných kyselin.
 • Smaženého kapra či řízek zbavte tuku osušením do ubrousku nebo krátkým ponořením do vroucí vody.
 • Na smažení použijte řepkový olej, který je tepelně stabilnější než častěji používaný olej slunečnicový.

3. Přátelské cukry

 • Bílou mouku lze nahradit zcela nebo částečně moukou celozrnnou, která má 2× více vlákniny a podstatně více minerálních látek (zinek, železo, vápník) i vitaminů (B1, B2).
 • Při pečení cukroví se snažte méně sladit, místo cukru můžete částečně využít ovoce, nebo alespoň nekalorické sladidlo, čímž radikálně snížíte množství kalorií. Vhodné pro tepelnou úpravu a svou chutí velmi blízké cukru je též sladidlo sukralóza. Další alternativou je poslední dobou stále oblíbenější přírodní forma slazení – rostlina stévie.
 • Namísto sladkých a často tučných kousků cukroví jezte čerstvé ovoce.
 • Vyhýbejte se alkoholu, zejména tvrdému. Namísto něj si dopřejte sklenku kvalitního vína nebo piva.
 • Vyberte si jen pár nejoblíbenějších druhů cukroví a upečte jen přiměřené množství, dojídání cukroví ještě měsíc po vánocích už bude jen z povinnosti a nikdo to neocení.
 • Tvarujte o něco menší kousky než v loňském roce (menší kuličky, rohlíčky apod.).

4. Odlehčujte, ale nehladovte

 • Jezte pravidelně 5× denně, zařazujte i malé svačinky.
 • Nezapomínejte na dostatek bílkovin, které pomáhají umocnit pocit nasycení a snižují glykemický index potravin. Tím předejdete rozkolísání hladiny krevního cukru a neovladatelným chutím na sladké.
 • Nezanedbávejte pitný režim. Během dne byste měli vypít alespoň 7 sklenic nekalorických tekutin.
 • Zaměstnejte ruce. Při sledování televize pleťte, vyšívejte, ale nejezte. Případně mějte po ruce dostatek zeleniny. Uzobávání zeleniny mezi jídly není na škodu, nevyhládnete a sníte méně nevhodných potravin.
 • Namísto majonézového salátu si udělejte lehčí verzi s dostatkem zeleniny, namísto klasické majonézy můžete použít majonézu light a bílý jogurt.
 • Chlebíčky s tvrdým salámem nahraďte chlebíčkem šunkovým, místo bramborového salátu použijte tvarohovou pomazánku, namísto tvrdých, tučných sýrů použijte vejce a zeleninu.

5. Začleňte pohyb do sváteční pohody

 • Pravidelný pohyb zlepšuje náladu, pomáhá zvládat chutě a udržuje váš krevní cukr v rozumných hodnotách.
 • Namísto jídla jděte ven. Procházka se svými bližními vám dá víc než tác chlebíčků a ještě uděláte něco pro své zdraví.
 • Pohyb by vás měl bavit. Nazujte si po letech brusle a jděte se bavit s dětmi či vnoučaty na kluziště nebo uspořádejte pěší pátrání po nejhezčím betlému.
 • Pokud víte, že jíte přes míru, přidejte na pohybu.

6. Neztraťte nad sebou kontrolu

 • Pravidelně si měřte hladinu krevního cukru.
 • Pokud budete mít hladinu krevního cukru rozkolísanou, zaznamenávejte si hodnoty do sešitu a konzultujte pak zápis s diabetologem.
 • Měřte si pravidelně i krevní tlak a sledujte příjem soli.

Diabetik by ani během vánočních svátků neměl ztrácet ze zřetele svou nemoc a naopak by jí měl uzpůsobit jídelníček a pohybovou aktivitu. Pár dnů přejídání nestojí za závažné zdravotní komplikace způsobené nejen vysokými hladinami krevního cukru, ale i vzestupem hmotnosti, který je pro diabetika víc než nežádoucí.

cukr humor1.jpg
záda vtip.jpg
mudr1.png
nesvlékat se.jpg
vtipálek12.jpg
já ráda v leže u telky.jpg

Cukrovka

Nerovnováha cukru v krvi se projeví i změnami na dásních – otoky, krvácením, zvýšenou citlivostí. Pokud vás pálí jazyk, rty a pokožka v oblasti úst, máte syndrom hořících úst – a to také znamená, že byste mohli trpět cukrovkou.

Kromě toho se diabetikovi do slin dostává víc cukru a ten pak na nich vytváří spoustu plaku, jehož kyseliny poškozují zuby, což pak vede ke vzniku zubních kazů.
old ham.jpg

 

pit.režim.jpg

SPRÁVNÝ PITNÝ REŽIM aneb „pít, ale nepřehánět."

 

Pitný režim v sobě ukrývá nezbytné doplňování tekutin. Ty tělo ztrácí například pocením, dýcháním a při jiných situacích. Pitný režim u dětí a dospělých není ani zdaleka stejný – Děti pociťují žízeň daleko častěji než dospělí. V mnoha případech dospělého zastihne pocit žízně až v případě, kdy je lehce dehydratovaný, což má za následek například bolesti hlavy. Se zvyšujícím se věkem se obsah tekutin v těle procentuálně u člověka snižuje.
Uvádí se, že min. denní příjem tekutin by měl být přibližně 1,2l – základem pitného režimu by však měly být nekalorické nápoje a o především nesycená voda. Vhodné jsou i čaje, například čaj zelený, který zároveň pomáhá pročišťovat organismus, za co jsou všichni vděční. Naopak by neměl denní pitný režim přesahovat 3 litry. Důsledkem by mohlo být vyplavení minerálních látek nebo zatížení ledvin. Pitný režim netvoří jen voda, ale můžeme zde započítat například polévky, jakožto vývary. Také si můžeme pomoci různými druhy ovoce a zeleniny. Jestli se ale domníváte, že si dáte sklenku vína a přispějete tímto do pitného režimu, jste na omylu. Alkohol totiž organismus odvodňuje. Vaše tělo tedy ocení, když si po každé sklenici vína (ale i kávy) dopřejete sklenku vody.
Mějte tedy na paměti – správný pitný režim je jednou z nejdůležitějších podmínek zdravého života. Voda odplavuje škodliviny z těla a také se podílí při snaze zhubnout.

 

 

sports_Drinks_water_main.jpg

5 nejčastějších situací, ve kterých diabetici 2. typu chybují.

 

duchodci-na-lavicce.jpg 

 

1. Zapomeňte na veškeré bílé pečivo.

 

Typická rada diabetologů, která je slyšet když vám zjistí diabetes 2. typu. Tato rada je ale příliš zjednodušená, nepřesná a omezená. Znamená to tedy, že pokud diabetik 2. typu bude jíst jen celozrnné pečivo a těstoviny bude mít hladinu glukózy v krvi v normě? U diabetu jde především o celkové množství sacharidů, skladbu potravy a dobu jídla, to ovlivňuje hladinu cukru v krvi nejvíce. Sacharidy najdeme jako škrob v obilovinách, bramborách, celozrnném a bílém pečivu. Sacharidy jsou obsaženy i v ovoci, mléku, v jogurtech a v zelenině (hrášek, mrkev, kukuřice aj.), dále ve sladkých nápojích, dezertech a v cukroví.

 

Nejdůležitější je se naučit velikost porcí a množství sacharidů v jednotlivých porcích, abyste si jídlo mohli správně poskládat a jednotlivé druhy potravin zaměňovat, tak aby byl dopad na zvýšení hladin glukózy v krvi co nejmenší. Pro zjištění jaké množství sacharidů byste měli za den přijmout a jak si stravu poskládat se poraďte s nutričními terapeuty. 

 

2. Nepoužíváte glukometr nebo ho používáte špatně.

 

Systematická (pravidelná a v určitý čas provedena) kontrola hladin cukru vám zajistí dobrý pocit, že je váš příjem potravy, pohyb a dávkování léků či inzulinu dobře nastavené. Dávejte pozor, kde glukometr necháváte a stejně tak testovací proužky (nenechávejte je v rozpáleném autě či na jiném místě, kde tyto věci mohly být vystaveny přímému slunečnímu záření apod.).

 

3. Vypozorujte, jaká cílová hladina glukózy v krvi je pro vás ta nejoptimálnější.

 

Stanovte si cíl, jakou glykémii chcete mít na lačno, po jídle. Jakou byste měli mít hodnotu HbA1c (glykovaného hemoglobinu). Poraďte se o cílových hodnotách s vaším diabetologem. 

 

4. Pokud užíváte léky, užívejte je tak, jak bylo předepsáno. 

 

Nevynechávejte dávky a berte je přesně v době, kterou vám předepsal lékař. Nedodržování doby podání léku, může vyvolat velké rozdíly v účinnosti a bezpečnosti nastaveného léčebného plánu. Zjistěte si, jak váš lék účinkuje a informujte se i o případných vedlejších účincích.

 

5. Nepřiměřené řešení nízkých hladin cukru v krvi (hypoglykémií).

 

Pokud se snažíte hubnout, méně jíst, více se hýbat, vaše glykémie je nížší. Pokud berete léky, mohou snižovat hladinu cukru v krvi při takovém režimu celkem rychle a vy se můžete dostat do hypoglykémie. Jak ji můžete poznat? Začnou se vám třást ruce, jste slabí, malátní a potíte se. Nutno však dodat, že příznaky se u každého diabetika mohou lišit.

 

Nejlepším způsobem jak hypoglykémii předcházet je pravidelná kontrola před, v průběhu a po fyzické zátěži a když už přeci jen hypoglykémii máte, řidit se pravidlem 15. Pokud je glykémie nižší jak 4,4 mmol/l, zkonzumujte 15 g rychle vstřebatelných sacharidů (sladké pití-slazený čaj, juice, fruktozový cukr apod.). 15 g sacharidů je obsaženo v cca 2 větších čajových lžičkách hroznového cukru , ve 2 kostkách řepného cukru  - sacharózy, v 1 větší čajové lžicce medu a průměrně ve 150 ml juicu (závislé na druhu). Počkejte 15 minut a zkontrolujte si hladinu glukózy v krvi znovu. Pokud je glykémie okolo 5,6 mmol/l přidáte dalších 15 g sacharidů, tentokrát ale pomalých (půl krajíce chleba, rohlíku apod.). Pokud je glykémie pořád nízká, podáte dalších 15 g rychlých sacharidů jako v prvním případě a postup opakujete.

 

Důležité je čekat. Jakmile do sebe začnete "ládovat" všechno co vám padne pod ruku, zaděláváte si na hyperglykémii (vysoká hladina cukru v krvi), kterou můžete zpět rovnat i několik dní. 

 

Dieta, cvičení, léky, správná kontrola diabetu, lékařský dohled a jistě se vaše zdraví zlepší.

 
 
 
 
Zdroj: www.bloodpressureanswered.com

„Sbohem cukrovko“ – stačí 2 měsíce a cukrovka zmizí! Pouze cvičením okolo jedné hodiny každý den a něco málo k tomu… Tělo je náš motor. Je lepší se starat o tento motor, netrpět a pít léky. Diabetici musí speciálně dbát o své nohy. To je celý ten systém. Je potřebná každodenní gymnastika.

Život s diabetem
Důležité vitamíny a minerály pro lidi s cukrovkou Více než 800 000 lidí se v Česku léčí s cukrovkou (diabetes). Jedná se o jedno z vůbec nejrozšířenějších onemocnění napříč českou populací. Podle typu nemoci jde o poruchu tvorby či působení inzulínu, jež vede k následnému zvýšení koncentrace cukru v krvi. Ta může postupně způsobit další závažné zdravotní komplikace, například mozkovou mrtvici či infarkt. Ilustrační foto V souvislosti s léčbou a režimovými opatřeními diabetici často řeší, zda je pro ně nezbytné užívat nad rámec běžné zdravé stravy ještě další vitamíny, minerály a stopové prvky, a případně jaké. Názory lékařů v tomto nejsou jednotné, ovšem na druhou stranu panuje shoda v tom, že pro organismus diabetika je obzvlášť důležitý optimální přísun chromu, zinku, hořčíku, železa a vitamínů skupiny B. Podle lékařů je pro pacienty s onemocněním cukrovkou obzvlášť důležitý chrom. Je totiž nezbytný pro správné využití cukru organismem, protože zvyšuje účinnost inzulínu. „Nedostatek chromu může být jednou z příčin porušené tolerance glukózy. Na rozdíl od jiných příčin, takto způsobenou poruchu tolerance glukózy lze odstranit tím nejjednodušším způsobem, to je doplňkem stravy s trojmocným chromem. Výsledky jsou tak jednoznačné, že tento klinicky ověřený způsob používá každý, kdo jej alespoň jednou vyzkoušel," uvádí ve svých seminářích pro veřejnost odborník na cukrovku, lékař Josef Mainz. Železo proti únavě Zinek svými protizánětlivými účinky pomáhá léčit diabetickou nohu, navíc podobně jako chrom podporuje účinek inzulínu. Také hořčík je pro diabetiky nezbytný, zlepšuje totiž citlivost diabetiků na inzulín. Vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12) se účastní metabolizmu cukrů, tuků a bílkovin a pozitivně ovlivňují vstřebávání a vylučování potravy. Železo pomáhá celkově posilovat odolnost organizmu a bojovat s únavou. Všechny tyto zmíněné látky jsou přirozeně obsažené mj. v pivovarských kvasnicích. O jejich blahodárném účinku se zmiňoval již švýcarský biochemik a fyziolog Emil Abderhalden (v první polovině 20. století), když označil pivovarské kvasnice jako „druh rostlinného inzulínu," který s velkým úspěchem použil při léčení pacientů s cukrovkou. Cukr v dražovaných tabletách Podle lékařů obecně platí, že lidé s cukrovkou, stejně jako s mnoha dalšími dlouhodobými nemocemi, jsou vzhledem k celkovému oslabení organizmu prokazatelně náchylnější k nákaze různými běžnými virovými a bakteriálními onemocněními. Proto jim více než ostatní populaci doporučují podporovat obranyschopnost organizmu zvýšeným přísunem optimálních vitamínů a minerálů v rizikových podzimních a zimních obdobích. V případě potravinových doplňků je pro diabetiky pochopitelně důležité, aby neobsahovaly cukr. Tedy například nemohou užívat dražované tablety. Ideální je, aby konzultovali konkrétní doplňky stravy s ošetřujícím lékařem.

zun
, Novinky

Jak si usnadnit život s diabetem

 

Cukrovku neboli diabetes má v České republice na 800 000 lidí a tento počet stále roste. Není tedy nadsázkou tvrzení, že téměř každý buď touto chorobou trpí sám, nebo se s diabetikem setkává ve svém bezprostředním okolí. Říci si, že se mě tohle netýká, nemůže nikdo.


 

U naprosté většiny pacientů jde o tzv. diabetes 2. typu, tedy ten, který úzce souvisí se životním stylem. Jen u málokteré jiné nemoci platí tak doslova přísloví, že každý svého štěstí strůjcem. Pokud se podaří udržet cukrovku pod kontrolou, diabetik v podstatě žije téměř normálně.

Jestliže je ale hladina cukru v krvi dlouhodobě vysoká, objeví se komplikace v podobě infarktu, mrtvice, selhání ledvin, zhoršení nebo i ztráty zraku, případně porušení prokrvení nohou, které může vést až k amputaci. Zda k těmto katastrofám dojde, má pacient do značné míry ve svých rukou. Lékař tu může být jen v roli jeho průvodce a rádce.

Přísná dieta? Omyl!
Velká část lidí si myslí, že diabetik hlavně musí držet přísnou a náročnou dietu. Ve skutečnosti diabetická dieta není nic jiného, než zdravá strava. Pro diabetika je rozumné to, co pro kohokoli jiného - jíst pestrou, vyváženou stravu a raději častěji a v menších dávkách a vynechat jednoduché cukry.
Největším kamenem úrazu bývá dosáhnout toho, aby strava nebyla příliš energeticky vydatná. Diabetici se obvykle domnívají, že jejich největší nepřítel je cukr, avšak stejně nebezpečným nepřítelem je pro ně i tuk. Jistě, příjem složených sacharidů musí být vyrovnaný a nesmí přesáhnout určitou mez. Nemocní cukrovkou musí omezit v jídelníčku rovněž tučné pokrmy.
Obezita a diabetes jsou spojené nádoby - většina diabetiků (alespoň těch 2. typu) je obézních a naopak, většina obézních lidí buď cukrovku už má, nebo k ní směřuje. Proto tak často po větě „máte cukrovku“ následuje doporučení „měl byste zhubnout“. To se samozřejmě snadněji řekne, než udělá. Řešením není začít nakupovat vše s označením DIA. To, že je na výrobku toto slovo napsáno, ještě nemusí znamenat, že je vhodný pro diabetiky. Některé z těchto potravin sice neobsahují řepný cukr, mají však v sobě příliš mnoho tuku.
Dia zákusek tedy zpravidla má stejně někdy i více kalorií jako zákusek normální. Pomůže, když si diabetik vybírá potraviny s nižším glykemickým indexem - tedy takové, po kterých déle vydrží pocit sytosti - i proto je dobré preferovat celozrnné pečivo před bílým. Platí rovnice, že příjem energie nesmí přesahovat její výdej, každý pohyb je proto cenný.Cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak
Stejně jako se s cukrovkou pojí obezita, druží se s ní i vysoký krevní tlak. Tři čtvrtiny diabetiků umírají na choroby srdce a cév, a právě vysoký tlak na tom má svůj obrovský podíl. Ještě nedávno byli lékaři na diabetiky v tomto ohledu přísnější než na ostatní pacienty a snažili se, aby u nich systolický tlak (tedy horní) nepřekročil 130. Nyní se spíše kloní k tomu, že i u diabetiků je možné se spokojit s hodnotou 140. Výjimkou jsou lidé zvláště ohrožení vznikem cévní mozkové příhody - u těch je nutné udržet tlak nižší. Každý diabetik by se tedy měl o výši svého tlaku aktivně zajímat.

Novodobá léčba
Až donedávna platilo, že léky na cukrovku pacientům při hubnutí nejen že nepomohou, ale ještě jim ho ztíží. Dnes už to tak naštěstí být nemusí. V poslední době vstupují do praxe přípravky, které téměř dokonale napodobují vlastnosti hormonu, označovaného zkratkou GLP-1. Tento hormon se normálně tvoří ve střevech zvláště po jídle a jako by byl tajnou zbraní organismu pro případ, že k něčemu takovému jako cukrovka dojde. Seznam pozitivních účinků této léčby stále narůstá - zvyšuje tvorbu inzulinu, ochraňuje buňky, které inzulin tvoří, snižuje krevní tlak a působí na snížení hmotnosti, a to hned několika způsoby: jednak tím, že zpomaluje vyprazdňování žaludku a také tím, že ovlivňují centrum sytosti v mozku. Co je důležité, kila se nevracejí ani po několika letech léčby. Těmto lékům se říká GLP-1 analoga a na trhu jsou dva preparáty. Jeden se podává ve dvou denních dávkách, nejlépe před jídly a druhý, který je na trhu novinkou se podává jednou denně kdykoli nezávisle na jídle.


Další informace o diabetu a možnostech léčby najdete na www.lecbacukrovky.cz

Prevence poranění nohou: pozor na poranění, popáleniny, otlaky!

Nechoďte bosi ani naboso

Vyvarujte se kontaktu s radiátory, ohřívači, topením v hromadných dopravních prostředcích a dalšími zdroji přímého tepla.
Chraňte své nohy před jakýmkoliv poraněním. V důsledku poškození nervů mohou být méně citlivé na bolest, teplo, tlak.

Každodenní péče o nohy

Nohy pravidelně krátce koupejte ve vlažné lázni, po koupeli nohy pečlivě osušte, nezapomínejte při tom na prostory mezi prsty.
Nohy denně kontrolujte – pozorně je prohlédněte ze všech stran, i s pomocí zrcadla.
Suchou kůži ošetřete krémem.  Opatrně stříhejte nehty rovně a zapilujte pilníkem jedním směrem, 1x týdně seškrábněte po koupeli kůži v místech zhrubnutí (většinou na patách).
Pokud na noze objevíte jakékoliv poranění, zarudnutí nebo prasklinu, ihned informujte svého lékaře.

Pedikúra

Čas od času navštivte pedikúru. Informujte pedikérku o tom, že trpíte cukrovkou.

Věnujte pozornost botám

Noste pohodlnou zdravotní obuv. Boty musí mít dost místa pro prsty.
O vhodné obuvi se poraďte se svým diabetologem.
Před obutím vždy vysypte z bot kamínky a zkontrolujte, jestli není vnitřek shrnutý.
Nezapomeňte na to, že boty je třeba střídat.
Nové boty kupujte nejdříve pozdě dopoledne, kdy je noha oteklejší, lépe tak vyberete správnou velikost.

mudr1.png
Babská rada na snížení cukru:

Pít šťávu z červsvě nastrouhaných brambor. K lepší chuti možno přidat mrkvovou šťávu. Vyzkoušejte!

Pokud dodržujeme poctivě redukční dietu, jde glukózu snížit. Skvělý leták co jíst s diabetem 2. typu i s odměrkou lžiček mají k diáspozici. Paráda, žádné dřívější vážení.

Osobně vyzkoušeno. V únoru 2017 jsem byla po třech měsích na kontrole. Glukóza šla dolů z 10,3 na 5,5, kyselina močová, cholestertol, ledviny - všechny hodnoty v pořádku.

Dostala jsem se na stav před 2 lety. I hmotnost mi klesla. Budu pokračovat. Zkuste to i Vy.

 

krásné vánoce.jpg
Návštěvní kniha
zimní 2.jpg
Ikona
ikona%20bol2[1].jpg
vše nej.jpg

Mé další weby na Webnode
 

http://cms.s-pribyvajicim-vekem.webnode.cz/

http://cms.šik-i-starší.wenode.cz/


oba o krásném a zdravém stárnutí

 

OBLÍBENÉ ODKAZY

 

Seniorka a děti 


 

honzík.gif
jarunka137.gif
vva6.jpg
děda humor1.jpg
objetíčko.jpg
pohyb 1.jpg
2. advent.gif
girl vva.gif
                        

Přeji radost, smích, lásku a něhu, pytel peněz, zásobu zdraví, ať tě každý den i mé tipy moc baví.


 
               

KRÁSNÉ DNY

KRÁSNÉ DNY

Vychytávky na bolístky, našli jste ty své?

Stránky webu v prohlížeči Mozilla Firefox byly založeny 21. ledna 2013  a jsou pro vás průběžně aktualizovány.

 

 

 

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one